YAĞ DOKUDAN KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

AKLINIZA TAKILAN BİR ŞEY Mİ VAR?


GENÇLİĞİNİZ GELECEĞE TAŞIYIN!

25 yaşından sonra kişideki fibroblast hücreler azalmaya başlar. Bununla birlikte; kolajen, elastik lifler ve hyaluronik asitin de azalmasıyla cilt canlılığını yitirir ve sarkmalar başlar.

Fibrocell kök hücre tedavisiyle bu azalan maddelerin yeniden üretimi sağlanır. Bir kök hücre yöntemi olan Fibrocell, kişinin kulak arkasından alınan dokulardan elde edilen hücrelerin çoğaltılmasıyla yapılan bir uygulamadır. Ciltte bulunan fibroblastlar; kolajen, elastik lifler ve hyaluronik asit üretir. Bu maddeler cildin parlak, sıkı ve canlı görünmesini sağlar. Ciltte bulunan fibroblast hücreler, yara iyileşmesi ve doku onarımında çok önemli bir rol oynar.

Kök hücre tedavisinin estetik cerrahide uygulama alanları:

1. Antiaging (yüz, boyun, dekolte,el)
2. Yağ enjeksiyonlarının kalıcılığını sağlamak amacıyla uygulanır (yüz, el, meme ve popo yağ enjeksiyonları)
3. Yanık ve iz tedavilerinde
4. Leke tedavilerinde
5. Saçı güçlendirmek ve kelliği önlemek amacıyla
5. Göz kapağı estetiğinde

Kök hücre nedir?

Vücudumuzdaki onarımları ve yenilenmeleri sağlayan hücrelere kök hücre denir. En önemli özellikleri; son derece ilginç bir şekilde bölünüp yenilenirlerken, değişik organ ve dokulara dönüşebilmeleridir. Aynı zamanda dokuyu ve organı onarabilir olmaları da kök hücreleri gizemli kılıyor. Kök hücrelerin yoğun olarak bulunduğu yerler, kemik iliği ve göbek kordonu olduğu bilinmektedir. Oysa ki vücutta bulunan yağ dokusu da zengin bir kök hücre kaynağıdır. Hatta yapılan araştırmalara göre yağ dokusu, kemik iliğinden yaklaşık 500-1000 defa daha fazla kök hücre içermektedir. Yağ dokusundaki kök hücre zengini sıvıya, SVF (Stromal Vascular Fraction) denir.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyathane ortamında 1 su bardağı (50-200cc) yağ dokusu, kişinin karın, bel ve basen bölgesinden alınır. İşlem anestezi altında yapılır. Elde edilen yağ dokusundan SVF elde edilir ve hastaya uygulanır. Bu tedavi istenirse bazı antiaging uyulamalar karmasıyla birlikte uygulanarak etkisi güçlendirilebilir. Uygulamanın amacı cilt kalitesini artırmaktır. Kişinin kendi hücreleri uygulandığından doğal bir yöntem olarak kabul edilir.

Kök hücre tedavisi süreci:

Ameliyathane ortamında yapılan operasyon liposuction ile başlar. Elde edilen yağdan SVF’yi ayrıştırıp, laboratuvar ortamında çoğaltmakla ve son olarak da hastaya enjekte edilerek tamamlanan operasyon, yaklaşık yarım gün sürer. İşlem sonrası hasta taburcu edilir. 3-4 gün içinde, uygulama sırasında oluşan hafif morluklar düzelir. İşlemin etkisi 6 hafta içinde başlar, 2-6 ayda tamamlanır. İşlem, cilt yaşını 5-10 yıl gençleştirir. Etkisi 2-5 yıl devam eder. Tüm bu etki süreleri kişiden kişiye değişir. Hastanın metabolizması, çevresel yaşam koşulları ve yaşam kalitesi bu süreci etkiler.

Kök hücre tedavisi 35-65 yaş aralığındaki kişilere önerilir.