SOĞUĞA MARUZ KALAN CİLTTE OLUŞAN SORUNLAR


Güzelliğin ana kurallarından biri de sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak. Yazın güneş ışınlarından olumsuz etkilenen cilt tabakası, kış aylarında ise soğuğa maruz kalarak yıpranır. Tanfer Klinik Koordinatörü Seycan Tanfer, soğuk havalarda cilt bakımı ile ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Aşırı soğuk da cildi yıpratır

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte başka bir tehdit ortaya çıktı; soğuk nedeni ile nemini kaybedip kuruyan, matlaşan cilt. Vücudun birçok bölgesini soğuk havadan korumak mümkünken, yüz ve çevresinde yer alan cilt tabakası, dış etkenlerden en çok etkilenen bölge olur. Kadınlarda yüz ve göz bölgesindeki ciltte oluşan kuruluk tahrişe, özellikle de göz çevresinde istenmeyen koyulaşmaya ve cildin daha yaşlı görünümüne sebep olması nedeni ile çoğu zaman estetik açıdan büyük sorunlar yaratır. Bunun yanında kuruluk ile birlikte pullanma, döküntü, lekelenme gibi şikayetler oluşabilir. Evde uygulanan basit nemlendiriciler, soğuk havanın yarattığı tahribatı engellemeye yetmeyebilir.

Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanın yolları

Pırıl pırıl bir cilt için yapılabilecek birçok işlem var. Öncelikle ciltte meydana gelen hasarın ve tedavisinin analizi yapılır. Örneğin, Emerge Fraksiyonel Lazer cilt bakımı ile özellikle göz çevresinde oluşan renk farklılıkları, kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Sorun daha çok cilt kurumasından kaynaklı ise saf hyaluronik asit derin nemlendirme uygulaması da tercih edilir.

Bu uygulamada anestezik krem ile uyuşturulan bölgedeki derinin altına ince mezoterapi iğneleri hyaluronik asit ile enjekte edilir. Bir diğer yöntem hydrafacial cilt bakımında ise özel bir yöntem ile temizlenen cilde, antioksidan serumlar ve anti-aging peptidler ile bakım yapılır. Bu uygulamaların hiçbiri kişinin günlük yaşamını engellemez.

Bütün bu uygulamaların asıl amacı, cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktır. Cilt daha sıkı, taze ve genç görünür. Ancak yüz bölgesinde bulunan cildin hassasiyetini de göz önüne alarak, uygulamanın yaptırılacağı klinik ve uzmanın seçiminde dikkatli olunmasının önemini hatırlatmakta fayda var. Dikkatli yapılmayan cilt bakımı, güzellik yerine daha büyük sıkıntılar doğurabilir.

BİZ SİZİ ARAYALIM