FİBROBLAST

AKLINIZA TAKILAN BİR ŞEY Mİ VAR?


FİBROCELL (Fibroblast – kök hücre yöntemi) NEDİR?

25 yaşından sonra kişideki fibroblast hücreler azalmaya başlar. Bununla birlikte; kolajen, elastik lifler ve hyaluronik asitin de azalmasıyla cilt canlılığını yitirir ve sarkmalar başlar.

Fibrocell kök hücre tedavisiyle bu azalan maddelerin yeniden üretimi sağlanır. Bir kök hücre yöntemi olan Fibrocell, kişinin kulak arkasından alınan dokulardan elde edilen hücrelerin çoğaltılmasıyla yapılan bir uygulamadır. Ciltte bulunan fibroblastlar; kolajen, elastik lifler ve hyaluronik asit üretir. Bu maddeler cildin parlak, sıkı ve canlı görünmesini sağlar. Ciltte bulunan fibroblast hücreler, yara iyileşmesi ve doku onarımında çok önemli bir rol oynar.

Fibrocell (kök hücre) yönteminin antiaging amaçlı kullanıldığı bölgeler:

1. Yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklıkların azaltılmasında
2. Özellikle çene ve boyun bölgesinde gözlemlenen sarkmaların tedavisinde (lifting)
3. Akne, suçiçeği ve cerrahi işlemler sonrası ortaya çıkan çukur şeklindeki izlerin doldurulmasında
4. Çevre ve çevresel faktörler, kişinin alışkanlıkları ( sigara, güneş, düzensiz yaşam…) nedeniyle canlılığını ve parlaklığını yitirmiş, mat ve açık gözenekli görünümün tedavisinde
5. Yanık tedavisinde

Fibrocell (kök hücre) nasıl elde edilir?

Hastadan belli oranda kan alınır. Özel bir aletle hastanın kulak arkasından çok küçük bir cilt parçası çıkarılır ve fibroblast kültürü yapan özel laboratuarlara yollanır. Laboratuarda 3-6 hafta sonra çoğalan fibroblastlar, laboratuarda üretim devam ederken hastaya ilk uygulama yapılır. Üretimi devam eden fibroblastlar, daha sonra ikinci ve üçüncü seanslarda kullanılırlar. Elde edilen tüm bu fibroblastlar hastanın kendisine ait kök hücrelerdir.