Dr. NİHAT TANFER


BOX TECHNIQUE’İN TÜRKİYE DUAYENİ!
Ağız ve Çene Cerrahi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer (Tanfer Klinik Kurucu / Ortak)
1951 yılında Ankara’da doğan Dr. Nihat Tanfer, merhum KBB mütehassisi Operatör Dr. M. Nedret Tanfer ve Handan Tanfer’in tek çocuğudur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Işık Lisesi’nde tamamlayıp 1974 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1975 yılında doktora öğrencisi olarak Diş – Çene Hastalıkları ve Cerrahisi kürsüsünde çalışma hayatına atılan Tanfer, 1981 yılında pekiyi derece ile Dr. Med. Dent. olarak çalışmalarını tamamlamıştır. YÖK kanunu nedeniyle üniversiteden istifa ettikten sonra 1981 yılında Estetik Ağız Cerrahi merkezini kurmuştur.
1985-90 yılları arasında Milano’da Prof. Tramonte ile birlikte İmplantoloji kürsüsünde çalışmıştır. 1989 yılında International Hospital’ın diş polikliğini kuran Dr. Nihat Tanfer, 5 yıl boyunca hastanenin diş hekimliği bölümü başkanlığını yapmıştır. Dr. Nihat Tanfer İmplantoloji alanındaki üstün başarıları nedeniyle Accademia Italiana Degli Impilanti (A.I.D.I) diş akademisi tarafından onur üyesi seçilmiştir.


1990 yılında Zurih’te Prof. Mörmann ile Cerec konusunda çalışmalarda bulunmuştur. 2012 yılında İtalya’da Dr. Andrea Menoni ile birlikte BOX TECHNIQUE ( Osteobiorejenerasyon) uygulamalarına katılmıştır.

“BOX TECHNIQUE” çene kemiği çeşitli nedenlerle erimiş ve hiçbir şekilde protez diş yapılma şansı olmayan hastalara yönelik bir uygulamadır. Bu teknik çene kemiğine özel bir yöntemle, dokuya uyumlu polilaktik asit plakaları yerleştirilerek üç boyutlu olarak çene kemiğinin yeniden oluşturulması esasına dayanır. Dünyada sayılı klinikte yapılan “BOX TECHNIQUE” operasyonu, Türkiye’de sadece Tanfer Klinik’te yapılıyor.